Došao je red da objasnim o čemu se radi. Da naučimo lekciju. A lekcija se zove čovjek, njegovo ponašanje i djelovanje.
Osnova razvoja je sposobnost promjene čovjekova ponašanja – djelovanja. Pri tom je polazište misaono djelovanje, djelovanje kojim svjesno upravljamo.
Izgleda vrlo složeno, a zapravo je vrlo jednostavno. Može li se naš seljak u Zagorju, Lici, Slavoniji… ponašati i djelovati kao nizozemski ili danski farmer? Može li se naš radnik ponašati i djelovati kao njemački, japanski, korejski… radnik? Može li…?
Mi nismo ni finci, ni danci, ni amerikanci, ni slovenci… Mi smo hrvati i moramo biti toga svjesni. Kada to shvatimo neće nam više padati na pamet da pokušavamo prepisati finski pravosudni sustav ili sustav danskih farmi. A bolje ćemo razumjeti i probleme involviranja bolonjskog procesa u naše društvo.
Različite društvene skupine, pa čak i različiti narodi različito misle ( K. Manheim) i naravno različito se ponašaju i različito djeluju. Problem počinje sa tako zvanom političkom korektnošću koja svaki pokušaj definiranja različitosti proglašava rasizmom, seksizmom, homofobijom… Ako želimo ciljane promjene moramo prvo definirati razlike. Moramo biti svjesni razlika međimurskog seljaka i seljaka iz krša dalmatinske zagore ili Like. Ni hrvatski intelektualac nije identičan francuskom ili engleskom intelektualcu. I svaki stanovnik grada nije nužno i građanin – nosilac urbane svijesti.
Društva i društvene strukture stvaraju se stotinama i tisućama godina, a različite okolnosti rezultirale su kulturno – civilizacijskim razlikama koje
a) često ne priznajemo
b) mislimo da se tisućljetne razlike mogu izbrisati preko noći i
c) da se mogu izbrisati novcem i investicijama
Tko se ne rodi, ne posta! neugodna je poslovica koja sadrži mnogo istine. Ne možemo preko noći postati radišni kao japanci, disciplinirani kao nijemci, pedantni kao švicarci, kulturni kao… obrazovani kao…..
Takvi smo kakvi smo. Ali, ako se želimo promijeniti, počnimo sa upoznaj samoga sebe i sa malo samokritike. Za početak – bit će dovoljno.