Jesmo li svi jednaki? Naravno da nismo. Ima nas visokih i niskih, mršavih i debelih, crnih i bijelih, školovanih i neškolovanih, bogatih i siromašnih, zdravih i bolesnih, različitih vjeroispovijesti… raznolikosti su brojne i nema im kraja.
Ipak, postoje neke stvari, neka etička načela po kojima svi moramo biti jednaki. Sjetimo se slavne parole Francuske građanske revolucije iz 1789. godine: sloboda, jednakost, bratstvo. Radi se o osnovnim etičkim načelima modernih demokratskih država.
Hajde da se malo podsjetimo o čemu se zapravo radi. O kakvoj je jednakosti riječ.
1 ) Sloboda. Najopćenitiji pojam slobode podrazumijeva pravo na izbor. Ipak malo preciznije gledano sloboda se sastoji od nekoliko grupacija prava. Tu prvenstveno mislimo na politička prava: sloboda govora i kretanja, sloboda medija, kritike, udruživanja… i zatim na ekonomska prava: slobodno poduzetništvo, slobodan pristup tržištu, sigurnost privatnog vlasništva, slobodan izbor roba i usluga…
2 ) Jednakost. Imamo dvije osnovne vrste jednakosti; pravnu jednakost koja podrazumijeva jednakost pred zakonima i ekonomsku jednakost koja podrazumijeva jednakost u raspodjeli.
Jednakost pred zakonima ne treba objašnjavati. Usvojeni zakoni trebaju se jednako odnositi i primjenjivati na sve građane.
Egalitarizam – jednakost raspodjele obično asocira na socijalističke uravnilovke i izaziva često i negativne konotacije kod ljudi. I zato egalitarizam kod raspodjele trebamo pojasniti.
Ne radi se o bukvalnom egalitarizmu tipa – svima jednako a koji potpuno negira rad, znanje i sposobnost pojedinca a što je osnova napretka svakog društva već o egalitarizmu kriterija raspodjele. To znači da Država mora imati jednake kriterije raspodjele prema svima. Ne može u Državi netko raditi za Državu i imati jedna prava a drugome da se ta ista prava uskraćuju. Tipičan primjer su mnoštvo kolektivnih ugovora koji daju različitim društvenim skupinama različita prava raspodjele. Ne može, ili ne bi smio netko ostvarivati istu penziju sa 10 godina staža kao i onaj koji je radio 40 godina.
Zamislite da jedan zakon (recimo o prometu) radimo posebno za učitelje, posebno za ugostitelje, posebno za trgovce… Djeluje šaljivo? A kako objasniti da Država kao poslodavac ima različite kriterije čak i unutar jednog sustava kao što je HŽ. Pa po raznim kriterijima nekome isplaćuje regres a nekome ne.
To su osnove demokracije. Ne može Država nekome biti majka a nekome maćeha.
3 ) Bratstvo, ili u slobodnom značenju solidarnost. Etično načelo solidarnosti nam kaže da u društvu nisu svi jednaki i da neki pojedinci ili čak cijele društvene skupine trebaju pomoć ostalih članova društva. Ovo etičko načelo bratstvo ili solidarnost jedno je od najstarijih etičkih načela. Srećemo ga još u Bibliji pod nazivom milosrđe. Mislim da je sve rečeno. U ovim kriznim, teškim vremenima ovog temeljnog načela ljudske zajednice trebali bi se svi podsjetiti i malo suspregnuti vlastiti egoizam i često nerazumne prohtjeve. Ako vam nije dovoljna Francuska građanska revolucija nije zgorega posegnuti za Biblijom. Etička načela su potpuno jednaka.