Članak pod naslovom Vijest koja nas je gotovo rasplakala naprosto me oduševio, a kako sam ekonomista i nadahnuo za pronalaženje krucijalnog rješenja izlaska iz krize. Ekonomija je kao nauka definitivno formirana na temeljima matematičkih formulacija uz neizostavnu ekonometrijsku provjeru dobivenih nalaza.
U ovim kriznim vremenima ne smijemo se baviti nebitnim detaljima empirijsko – analitičkog pristupa već treba ponuditi cjelovita rješenja. Krenimo od zadanih veličina:
1 gospodin Matasić (u daljnjem tekstu 1M) = 166,8 mln kuna ušteda u godinu dana. Znači imamo
1M = 166,8 mln kn/1 god
Ako su problemi prometnog sustava 10 mlrd (krediti, troškovi) koje treba smanjiti u slijedeće 4 godine imamo slijedeću formulu
10 mlrd = 4 (godine) X n/M
Pri čemu je „n“ potreban broj „matasića“ (u redovnom radnom vremenu).
Da skratim, potrebno je 14.988 „matasića“ koji bi svojim djelovanjem u četiri godine sanirali cijeli prometni sektor. Naravno 1M može raditi i 10 i više sati, može raditi i subotom… postoje brojne varijante. Može raditi u nekoliko trg. društava, po nekoliko sati.
Dalje je stvar puke tehnike. Izračuna se koliko je Hrvatska u „gabuli“ i koliko nam „matasića“ treba za izlazak iz krize.
Kako se prije nismo sjetili!
Ah da, skoro sam zaboravio navesti i stručnu literaturu: Pustolovine barunaMünchausena. To je onaj barun koji je sam sebe vadio iz blata povukavši se za kosu, jahao na topovskoj kugli…