Znadete li na čemu se u ljudskoj povijesti uvijek najviše zarađivalo? Na hrani? Ugljenu? Nafti? Oružju? Lijekovima? Zlatu…? NE! Zarađivalo se najviše i uvijek na ljudskom primitivizmu – koji je u pravilu kombinacija gluposti i neznanja, te ljudske pohlepe.
Istovremeno, ova kombinacija neznanja i pohlepe „dobitna“ je kombinacija koja nepovratno vodi svako društvo u propast.
Ozbiljan analitičar analizira pojave, a ne pojedinačne slučajeve. Ipak, ovaj put ću napraviti iznimku i opisati na pravom pravcatom primjeru kako se sistematski zatiralo znanje i struka. Dakle. da vidimo kako su se stvari odvijale.
- Imamo poslovni sustav kojim upravlja kvalitetna uprava podržana jakom i stručnom plansko – analitičkom službom i jakim stručnim timom; pet doktora znanosti, nekoliko magistara i veći broj stručnjaka iz svojih područja (s po više objavljenih stručnih i znanstvenih radova).
- Prvo se rasformira plansko – analitička služba i na čelo se postavi nestručna – poslušna osoba. Ovo je vrlo važno jer plansko – analitička služba ukazuje kako radite, ukazuje na probleme (a posebno na nestručnost).
- Znanstvenicima i stručnjacima se daju višestruko niže rangirani – nestručni poslovi (kao da kirurgu u bolnici date da prazni noćne posude), ljudi postaju frustrirani, struka se osipa. Nakon nekog vremena ne daju im se nikakvi poslovi, šikanira ih se (mobing).
- Preostale stručnjake i znanstvenike proglasite neradnicima i nestručnjacima. Naravno, kada im ne dajete poslove, a ne možete im ni dati poslove kad vas
a) posao ne zanima, već samo privatni interesi i
b) nemate pojma o poslu.
- Paralelno, teče proces zvan „negativna selekcija kadrova“. Stižu nećaci, rođaci, podobni….. s kupljenim diplomama ili bez njih (to je jednostavnije). Zakoni i norme se ne poštuju, a što je još gore, ne poštuju se ni osnovni elementi struka, pogotovo ekonomske . Stvorena je čvrsta struktura u čijoj osnovi su neznanje i ljudska pohlepa (privatni interesi)
A sada čitam u novinama: vodi se posljednji „križarski“ rat protiv preostalih instituta u Hrvatskoj. Nakon što im se godinama nije davao nikakav posao, zaključili smo da nam nisu potrebni. Da su ljenčine i paraziti našega društva.