„Vol se veže za rogove, a čovjek za riječ“. Zadana riječ, potpisan ugovor, preuzeta obveza, pretpostavlja se da će biti i ispunjena. Tako je to kod časnih ljudi i u civiliziranim društvima. Civilizirana društva počivaju na načelima (engl. principle, njem. Prinzip) koja definiraju način djelovanja u društvu. Načela se pretoče u norme – pravila, konkretno u legislativu; zakone, pravila, odluke… Ta načela, pretočena u pravila ujedno su i etička polazišta nekog društva. Etički je ne krasti, ne ubijati, ne lagati…
I što sada da dalje napišemo o nepoštivanju kolektivnog ugovora i povišici od 6 %?
Činjenica je da je Hrvatska u krizi i da nam predstoje teška vremena koja će zahtijevati bitne promjene ponašanja svih nas. Činjenica je također da bi se ekonomski gledano moglo i te kako raspravljati o visini plaća i broju zaposlenih u HŽ-u. Poslužit ćemo se malo pravnom terminologijom in dubio pro reo – o dvojbi i sumnji kada se presuđuje u korist okrivljenika. O kakvoj je dvojbi riječ.
1. Teška ekonomska situacija zahtijeva štednju i ograničenje plaća i
2. Nepoštivanjem obveze (kolektivnog ugovora) kršimo temeljna načela funkcioniranja države.
U Hrvatskoj se olako daju obećanja koja se krše, potpisuju se ugovori koji se ne poštivaju… Uglavnom, ne postoji nikakav osjećaj odgovornosti. I tome treba stati na kraj. Složena situacija u Hrvatskoj nije od jučer i Uprava je morala znati što potpisuje. Ukoliko nije u stanju izvršiti preuzetu obvezu, znači da nije znala što potpisuje i da nije dorasla upravljanju. Svakako, kad sazna, a ne poduzima ništa da riješi situaciju – to je u civiliziranim društvima više nego valjani razlog za ostavku.
A’propos prava i dvojbe prisjetimo se da su temelj svake države načela i legislativa. Iz toga slijede ekonomski odnosi. Stvari su kristalno jasne. Toliko o načelima, etici i civiliziranom ponašanju.