Vlada RH je obznanila desetak projekata koji bi trebali pokrenuti Hrvatsku i riješiti nas većine nevolja koje nas pritišću.
Da odmah raščistimo. To je najobičnije mazanje očiju koja naprosto nema blage veze niti sa ekonomijom, a još manje sa upravljanjem državom. Radi se o zavaravanju javnosti i ogromnom neznanju. Što je najgore gotovo isti „model“ ima i oporba. Ne piše nam se dobro.
Pa, da pojasnim o čemu se radi!
1. Velikim sustavima, državom , društvom, problemima, interesima… Upravlja se na način da se polazi od cjeline, preciznije od sagledavanja cjeline.
Sagledavanje cjeline nam omogućava:
- rangiranje problema i utvrđivanje redoslijeda rješavanja,
- definiranje uloga kao trajnih interesa za razliku od ciljeva koji su parcijalni interesi,
- upravljanje sustavom i definiranje pravca i načina djelovanja sustava (društva, države).
Ako smo teško bolesni liječnici prvo ustanove stanje cijelog organizma, a tek onda prionu liječenju. I kada odemo u autoservis pregledaju cijeli auto, pa tek onda pristupe popravcima.
2. Sagledavanjem cjeline sagledavamo stanje sustava te uočavamo probleme koje trebamo riješiti. Sagledavanje cjeline je osnova misaonog djelovanja – osnova razuma. Misaono djelovanje je svijest o vlastitom djelovanju i o pravcu i načinu budućeg djelovanja.
Parcijalnim ciljevima, projektima, rješavanjem problema djelujemo nasumce i nismo svjesni kuda će nas takav pristup dovesti.
Sagledavanje cjeline sustava HŽ-a trebao bi nam dati uvid u ukupnu problematiku sustava i to:
- problem stanja mreže
- problem definiranja poslovnih procesa
- problemi upravljačko – kontrolnih funkcija
- problemi načela i normi.
Parcijalni projekti tipa „glavno da se gradi“ i „uzmimo pare EU“ teško da će u konačnici rezultirati efikasnim sustavom. Sustav zahtijeva duboke suštinske promjene.
3. Već smo pisali da su Hrvatskoj potrebne promjene na tri nivoa, i to:
- na nivou mikroekonomije, prvenstveno u smislu definiranja poslovnih procesa
- na nivou makroekonomije, prvenstveno pitanje raspodjela i preraspodjela i
- na nivou društvenih procesa, involviranjem osnovnih načela (etike) promijenili bi pravce i načine društvenih procesa
4. Hrvatska želi trasirati put ka bogatstvu i blagostanju. To je put koji počiva na osnovnim ekonomskim postulatima. Trebamo imati efikasnu i konkurentnu ekonomiju. Uvjet efikasne ekonomije je efikasna država. Dokle god imamo neefikasnu državu i institucije ne možemo očekivati ni efikasnu ekonomiju.
5. Zaključak. Državnu administraciju kao i sve institucije moramo postaviti na temelje zdravih ekonomskih cost – benefit odnosa što uključuje i načela znanja, kontrole i odgovornosti (donijeti zakon o planiranju).
Moramo prestati vladati i početi upravljati državom, sustavima…
Da se podsjetimo: upravljanje podrazumijeva znanje, kontrolu i odgovornost što vladanje nastoji pod svaku cijenu izbjeći. Osnova vladanja su privatni interesi koji se najlakše realiziraju putem raznih kapitalno intenzivnih „projekata“ dvojbenih cost – benefit odnosa.
Parcijalnim projektima prikrivamo neznanje i pokušavamo i dalje vladati.
Naravno, to ne znači da nema i vrlo kvalitetnih projekata.